کارگاه پیشگیری رشد مدار ۱۳۹۴
۱۳ مرداد ۱۳۹۵
گفتگوی زوجين
۲۷ مرداد ۱۳۹۵
نمایش همه

ویرانگر های ازدواج: اسطوره های مخرب

اسطوره های مخرب رابطه

اسطوره ها همان انتظارات و باورهای غیر منطقی و غیر واقع بینانه ای است که اعضا در مورد خود، همسر و رابطه اشان دارند. و منجر به ایجاد تعارض های درونی و بین فردی و متعاقبا کاهش رضایتمندی فردی، زوجی و خانوادگی می شود.

 

اسطوره شماره ۱

“ما اگر یکدیگر را دوست داشته باشیم نیازی به خانواده و دوستان نداریم.”

این یک اسطوره مخرب یا همان باور غیر منطقی است. واقعیت این است که ارتباط متعادل با خانواده و دوستان می تواند حافظ رابطه زن و شوهری باشد. زن و شوهر علاوه بر اینکه به یکدیگر نیاز دارند، به ارتباط با خانواده های خود و دوستانشان نیز نیاز دارند.

 

اسطوره شماره ۲

“برای اینکه از یکدیگر حمایت کنیم باید بر سر همه موضوعات توافق داشته باشیم.”

زن و شوهر دو موجود مستقل با ویژگی ها و پیشینه های متفاوتی هستند. ویژگی های متفاوت آنها باعث می شود که دیدگاه های متفاوتی داشته باشند. اگر همسرم با من توافق ندارد نشان دهنده حامی نبودن وی نیست.

 

اسطوره شماره ۳

“اگر زن و شوهر همدیگر را دوست داشته باشند باید بدانند که همسرشان به چه فکر می کند و چه نیازی دارد، بنابراین نیازی به صحبت کردن درباره نیازهایشان ندارند.”

واقعیت این است که انسان ها هر چقدر هم یکدیگر را دوست داشته باشند، نمی توانند ذهن یکدیگر را بخوانند. صحبت کردن زوج ها با یکدیگر می تواند ذهنیت آنها را به هم نزدیک کرده و باعث آگاهی از خواسته های یکدیگر شود.

 

اسطوره شماره ۴

“زمانی که مشکل پیش می آید باید مشخص کنیم مقصر کیست.”

باور به این که در مشکلات زناشویی یک نفر مقصر است و باید مقصر مشخص شود غلط است. برخی اوقات مشکل حاصل تفاوت دیدگاه و نظر زوج ها است، بهترین راه برای حل یک مشکل فکر کردن و اندیشیدن به روش صحیح حل مشکل است.

 

اسطوره شماره ۵

“اگر یکدیگر را دوست داریم باید همیشه خوشحال باشیم.”

واقعیت این است که زن و شوهرها می توانند یکدیگر را خیلی دوست داشته باشند و در عین حال گاهی اوقات خوشحال نباشند. ازبین رفتن خوشحالی به معنای دوست نداشتن همسر نیست.

 

اسطوره شماره ۶

“اگر یکدیگر را دوست داریم باید همیشه باهم باشیم.”

این باور غلط باعث می شود فرد احساس کند که اگر همسرش او را دوست دارد باید همیشه و همه جا با او باشد .فردی که به این اسطوره پایبند است در صورتی که همسرش لحظاتی با او نباشد، احساس رنجش و ناراحتی می کند و این احساس او، در رابطه با همسرش اختلال ایجاد می کند.

 

اسطوره شماره ۷

“ما باید بدون توجه به تاثیری که بر روی همسرمان می گذاریم کاملاً با یکدیگر صادق باشیم.”

فردی که این باور در او وجود دارد بدون توجه به تاثیرات مثبت یا منفی بر همسر خود، مسائلی را بیان می کند که می تواند رابطه را تخریب کند. صداقت در رابطه ی زوج ها خوب است ولی اعتقاد به اینکه زن و مرد باید در همه ی مسائل زندگی خود با یکدیگر صحبت کنند، منطقی به نظر نمی رسد. بیان بعضی از موارد مربوط به گذشته می تواند اثر منفی در ذهن همسر بگذارد.

زن و شوهر نباید به یکدیگر دروغ بگویند ولی لازم نیست همه ی مسائل مربوط به خود را بگویند. در فرهنگ ما نیز مثل هایی در این مورد رایج است مثلا: “جز راست نباید گفت، هر راست نشاید گفت”

البته لازم به یادآوری است که پنهانکاری در اموری که گفتن آن لازم است و همچنین بیان آن باعث پویایی، گرمی و بالندگی زندگی زوجی می شود، برای رابطه مخرب است.

 

اگر دارای تعدادی از این اسطوره ها هستید از مشاور خانواده کمک بگیرید.

طراح وب سایت، بازاریاب آنلاین، مشاور تبلیغات و البته علاقه مند به مسائل روانشناسی و رشد فردی.
همانطور که این روزها زندگی بدون تکنولوژی غیر قابل تصور است؛ زندگی بدون در نظر گرفتن مهارت های ارتباطی و هنر زندگی کردن هم سخت یا حتی غیر ممکن است. با اینکه تکنولوژی های پیشرفته سرتاسر زندگی ما را فرا گرفته اند اما هنوز هم مغز انسان و روابط انسانی پیچیده ترین ها محسوب می شوند که راه طولانی برای شناخت آنها باید طی شود.

لطفاً دیدگاه خود را بنویسید

اولین کسی باشید که دیدگاه خود را مطرح می کنید

اطلاع رسانی
avatar
wpDiscuz